Hemoroit, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroit, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid ( basur ) toplumda sık rastlanan bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Hemoroid anüste toplardamarların şişmesidir. Sonrasında bu damlarlar varis haline gelir. Daha ileri durumda şişen bu toplardamarlar anüsten dışarı çıkar ve daha kötü bir görüntü ve durum oluşur.

 

Hemoroidin nedenleri nelerdir?

 

Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroidin bilinen en temel nedeni kabızlık sorundur. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler katı dışkısını daha seyrek, kuru ve zorlanarak yapar. Ayrıca hemoroid oluşumunda hareketsiz bir yaşam, sürekli oturma, beslenme şekli gibi etkenlerin de rolü vardır. Hemoroid kimi zaman hamilelik döneminde de hamileliğin getirdiği şartlardan dolayı gelişebilir. Yaşlı insanlarda daha fazla görülebilir.

 

Hemoroidin belirtileri nelerdir?

 

Katı dışkıyı yaparken kanama olması ( kan, parlak kırmızı renktedir )

Makatta kaşıntı, yanma ve ağrı

Makatta akıntı olması

Oturmada güçlük

Katı dışkıyı yaparken acı çekme ve rahatsız hissetme

 

Hemoroidin tedavisi nasıldır?

 

Eğer makattan kan geliyorsa bunun mutlaka hekim tarafından tetkik edilmesi gerekir. Çünkü makattan gelen kan hemoroid sorununa işaret etmeyebilir. Belki kanser gibi bir neden de ortaya çıkabilir. Onun için kanama var ise mutlaka hekime danışılmalıdır.

 

Hekim hemoroid tanısını koyduktan sonra ağızdan alınan ilaçlar, makattan fitil ve kremlerle ilaç tedavisini başlatır. Ayrıca hastaya diyet planı verir. Diyette hastanın hemoroid sorununa daha iyi gelecek bir beslenme şekli önerilir. Hekimin gerek gördüğü durumda hemoroid sorunu ameliyat ile de halledilir.

 

Hastalığın tedavisinde yaşam şekli de önemlidir. Sürekli oturan, hareket etmeyen hemoroid hastası kişilerde iyileşme daha zordur. Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak gerekir.

 

Ayrıca katı dışkı yapıldıktan sonra makat su ile iyice temizlenmelidir. Su ile temizlerken sabun kullanmamak gerekir. Su içine papatya çayı atılarak yapılan oturma banyoları da hemoroid sorununa iyi gelecektir.

 

Hemoroid sorununa karşı nasıl beslenmelidir?

 

Hemoroid sorununa karşı öncelikle kabızlığı önleyici tarzda beslenmek esastır. Bunun için de lif yönünden zengin besinleri tüketmek gerekir. Kepekli besinlere, bakliyat, sebze ve meyve tüketimine önem verilmelidir. Ayrıca bol bol su içmek gerekir.

 

Kabızlık sorunun yaşayan kişi egzersiz yapmayı da ihmal etmemelidir. Egzersiz bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayarak kabızlık riskini azaltmaya yardımcı olur. Kafeinli içecekleri ( çay, kahve v.b. ) tüketmemek gerekir. Çünkü bu tür içecekler makattaki yanma ve kaşıntıyı azdıracaktır. Hemoroid hastası kişiler kızartılmış, acılı ve baharatlı yiyeceklerden de uzak durmalıdırlar.

 

hemoroid e-kitapSağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu