Hangi Bitki Neye İyi Geliyor?

Hangi Bitki Neye İyi Geliyor?

Binlerce yıldır bitkilerin hastalıkların tedavisinde kullanıldığını biliyoruz. Ağrılar, psikolojik sorunlar, akne ve diğer cilt sorunları v.b. Biz özellikle bazı bitkilerin neye iyi geldikleriyle ilgili bir araştırma yaptık. Bakın hangi bitki neye iyi geliyor.

 

Nane: Nane uyanıklığı artırıyor. Nane ile ilgili sürücüler üzerinde yapılan bir araştırmada nane kokusunun sürücülerde uyanıklığı artırdığı tespit edilmiş. Nane daha enerjik hissettiriyor ve performansı artırıyor. Nane ayrıca baş ağrısına da iyi geliyor.

 

Limon: Limon mutluluk için birebir. Japon araştırmacıların yaptığı bir araştırmada limon ve diğer turunçgil kokularının depresyona iyi geldiği, antidepresan kullanan kişilerin bu kokular yardımıyla antideprasan kullanım dozlarının azaldığı, kişilerin kendilerini daha mutlu hissettikleri tespit edildi. Koku insanların hormon düzeylerini normal seviyelere getirmeye yardımcı oluyor.

 

Lavanta: Lavanta daha iyi bir uyku için ideal. Yapılan araştırmalara göre lavanta kokusun beyinde alfa dalgaları ile rahatlama ve derin uyku arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor. Lavanta kokusu adet öncesi sendromu belirtilerini hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı oluyor.

 

Zencefil: Zencefil çayı ve zencefil kokusu mide bulantısına iyi geliyor. Yapılan bir araştırmada radyasyon tedavisi alan kanser hastalarımda zencefil kokusunun mide bulantılarına iyi geldiği tespit edildi.

 

Lavanta ve papatya: Lavanta ve papatya stresi azaltmaya yardımcı oluyor.

 

Okaliptus: Okaliptus nezleyi durdurmaya yarıyor. Okaliptus kokusu sinüzit sorunu olan kişilerde kafa basıncını ve burun akıntısını azaltıyor. Lavaboda sıcak suyun içine birkaç damla okaliptus esansiyel yağı damlatın. Daha sonra sıcak suyun üzerine doğru eğilerek bunu soluyun. Bundan önce kafanızın üzerine bir havlu örtün. Suyun çok sıcak olmadığından emin olun.

 

Karabiber: Karabiber sigarayı bırakmaya yardımcı olabilir. Örneğin bir araştırmada karabiber soluyan sigara kullanıcısı kişilerde sigara içme isteğinin, karabiberi solumayan kişilere göre daha az olduğu tespit edilmiş.

 

Tatlı portakal: Tatlı portakal endişe duygularını bastırmaya yardımcı olabilir. Tatlı portakal, bergamot gibi turunçgil meyvelerinden elde edilen esansiyel kokular solunduğunda kişiyi sakinleştirdiği, endişe duygularını hafiflettiği görülmüştür.

 

Biberiye: Biberiye bir işe odaklanmayı sağlar. Biberiye kokusu zihinsel aktiviteler sırasında odaklanmayı ve hızlı davranmayı sağlıyor. Ayrıca hafızayı güçlendiriyor.

 

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı enfeksiyonlarla mücadele eder. Çay ağacı yağının antimantar, antiseptik, antibakteriyel özellikleri vardır. Atlet ayağı, akne, kepek sorunu ile mücadelede faydalıdır.Diyet ve Beslenme

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...
En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

Bir insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. Antioksidanlar vücut içinde hücrelere zarar veren, hastalıklara yol açan serbest radikallere karşı vücudu korurlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu bu antioksidanları besin yoluyla almak mümkündür. Antioksidan yönü güçlü besinler bizi hastalıklara karşı korur, cildin yaşlanmasını yavaşlatarak daha uzun süre genç kalmayı sağlar. Peki antioksidan yönü en güçlü besinler hangileridir?...
Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Daha sağlıklı bir yaşam, kansere karşı korunma ve hastalıklara karşı mücadele için antioksidan besinlerin oldukça önemli olduğunu biliyor muydunuz? Eğer ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmek ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız antioksidan özelliği yüksek besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı hücreleri koruma görevini yürütürler.   Antioksidan besinler yukarıdaki sağlık...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu