Hamileliğin 2. Ayı

Hamileliğin 2. Ayı

Hamileliğin 5. haftası

Rahminiz mesanenize kadar yaklaşmıştır. Tuvalet ihtiyacınızda artma ve aniden tuvalete çıkma durumlarınız olacaktır. Fakat bu uzun sürmez.

Sık tuvalete çıktığınız için sıvı ihtiyacınız da artacaktır. Bunu karşılamak için su ve diğer sıvılardan içmelisiniz. Cinsellik konularına olan ilginizde azalma olabilir. Tabi bu sizin kendinizi daha güzel hissetmek için alıkoymamalıdır. Bakımınıza yine özen göstermelisiniz.

Bebeğiniz ise gelişimine devam etse de yine çok küçüktür. Fakat yine de ultrasonda göz ve burun delikleri görülebilir. Sindirim sistemi, ağız ve çene oluşmaya başlar.

Hamileliğin 6. haftası

Bu hafta daha çabuk acıkabilir ve daha çok yemek isteyebilirsiniz. Çünkü vücudunuzdaki değişmelerle birlikte daha fazla enerji harcamaktasınız. Beslenirken bebeğiniz için de beslendiğiniz unutmamalısınız. Bu yüzden gerekli olan besinleri ve sağlıklı bir şekilde tüketmelisiniz.

Bebeğinizin boyu ise 4 – 5 mm kadardır. Mide ve göğüs boşluğu gelişmeye başlar. Kan damarları oluşmaya başlar. Kol ve bacaklarının oluşmasının işaretleri belirmeye başlamıştır. Ultrason görüntülerinde bebeğinizin kalp atışları görülmeye başlanır.

Hamileliğin 7. haftası

Bu haftalardan itibaren sırt ağrılarınızı hissetmeye başlayabilirsiniz. Sırt ağrılarınız için hafifletici önlemleri alabilirsiniz. Ayakta çok uzun süre durmayın. Ayrıca uzun süre oturmak da sırt ağrılarınız için iyi değildir. Uyurken sol yanınıza doğru uzanın ve bacaklarınızın arasına bir yastık koyun. Yüksek topuklu ayakkabılar giyinmeyin. Egzersizlerinizi ihmal etmeyin.

Kalbiniz daha sık kan pompalamaya başlar. Solunumunuzda hızlanma olur. Aslında bu durum bebeğinizin ihtiyacı olan oksijeni sağlamaya yardım eder. Fakat sizde de halsizlik ve nefes darlığına yol açabilir.

Bebeğiniz ise büyümesine devam ediyor. Bebeğiniz 7. hafta sonunda 11 - 13 mm kadar olmuştur. Bebeğinizin başı biraz daha büyümüş ve hafif öne doğru eğilmiştir. Yüzü oluşmaya başlar. Gözler başın iki yanında kapalı şekilde belirmeye başlar.

Bebeğinizin kol ve bacakları seçilebilir. Kemik hücreleri gelişmeye başlar. Taslak şeklinde akciğer, bağırsak, karaciğer, böbrek ve cinsel organı vardır.

Hamileliğin 8. haftası

Bu haftada gaz ve şişkinlik sorunlarınız olabilir. Çünkü sindirim sisteminiz yavaş çalışıyor olabilir. Bundan dolayı sizde şişkinlik ve gaz yapacak yemeklerden kaçınmanız gerekecektir. Kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz. Yorgunluk hissinizden dolayı dinlenmenize ve uykunuza dikkat etmelisiniz. Mümkünse akşamları daha erken uyuyun. Gün içinde şekerleme yapmaya gayret gösterin.

Rahminizdeki büyüme ile birlikte karın krampları yaşayabilirsiniz. Cildinizde yağlanma ve sivilceler olabilir. Gebeliğin ilk haftalarında yaşamış olabileceğiniz kötü psikolojik durumdan kurtulmanız daha muhtemeldir. Çünkü artık hamilelik sürecine alışmışsınızdır.

Yine sık sık idrara çıkabilirsiniz. Mide bulantısı ve kusmalarınız olur. Memelerinizde şişkinlik ve ağrı hissedebilirsiniz. Baş ağrılar ve baş dönemleriniz olabilir. Artık karnınızdaki şişkinlik belirmeye başlar.

Enfeksiyonel durumlara karşı dikkat edin. Ellerinizi sık sık yıkayın. Yemek yaparken hijyen kuraklarına dikkat edin. Yemek yapmadan önce ve sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.

Bebeğiniz ise boyu bu haftada 14 – 20 mm kadardır. Embriyo olarak adlandırılan bebeğiniz artık fetus olarak adlandırılmaktadır. Yüzü belirginleşmiştir. Kulakları görünmeye başlar.

Kol ve bacakları uzamıştır. Omuzları, dirsekleri, kalçaları ve dizleri belirginleşmeye başlamıştır.

Bebeğin iç kulağı gelişmeye başlar. Bebeğiniz hareketlenmeye başlamıştır fakat henüz hissedilmemektedir.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu