Güneş Yanıkları

Güneş Yanıkları

Güneş ışığı daha sağlıklı hissetmemiz ve ruh sağlığımız için yardımcı olur. Önemli bir D vitamini kaynağıdır. Özellikle artrit sorunu olan insanlarda güneşin sıcaklığı fiziksel ağrıları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Birçok insan bronzlaşmanın sağlıklı ve genç bir görünüme yardımcı olduğunu düşünür. Fakat güneş ışınları güneş altında fazla kalındığı zaman veya güneşe fazla maruz kalındığında cilt için zararlı olabilir. Bu sorunlar cilt kanseri gibi yıllar içinde gelişebilecek sorunlara yol açabileceği gibi kısa zamanda ise güneş yanıklarına neden olabilir.

 

Birinci derece ve ikinci derece güneş yanıkları

 

Güneş yanığı güneşin ultraviyole ışınlarından cildin zarar görmesidir. Güneş yanıklarının çoğu hafif düzeyde acı ve kızarıklık belirtilerine neden olur. Birinci derecede güneş yanıklarında cildin sadece üst tabakası zarar görür. Güneşten yanmış cilde dokunulduğu zaman acı hissedilir. Bu güneş yanıkları hafif düzeydedir ve genelde evde tedavi edilebilir bir sorundur.

 

İkinci derecede güneş yanıklarında ise cilt daha alt tabakası da güneş ışınlarından zarar görmüştür. Bu durumda ciltte acı ve kızarıklığın yanında şişkinlik ve kabarcıklar oluşur. Güneş yanığının bu türü genelde daha acılıdır ve daha uzun sürede iyileşir.

 

Güneş yanığıyla birlikte olabilecek diğer sorunlar

 

Güneş yanığı geçiren kişide güneş yanığının yanında aşağıdaki sorunlar da görülebilir.:

 

* Sıcak çarpması veya güneşe çok fazla maruz kalmanın getirdiği ilgili başka sorunlar

* Güneşe, güneşten koruyucu ürünlere veya tedavi edici ilaçlara çok maruz kalmadan dolayı gelişen alerjik reaksiyonlar

* Görme sorunları ( Görmede azalma, kısmı veya tamamen görme kaybı v.b. )

 

Güneş yanığının uzun süreli etkileri

 

Güneş yanıkları uzun sürede aşağıdaki sorulara neden olabilir.

 

* Cilt kanser riskini artırır

* Uçuklarda artış olur

* Deri veremi gibi ilgili sağlık sorunlarında artış olabilir

* Katarakt sporunu oluşabilir. Katarak yaygın körlük nedenlerinden birisidir

* Ciltte erken yaşlanma belirtileri görülür ( kırışıklıklar, çizgiler, kahverengi lekeler v.b. )

 

Güneş yanığı için kimler daha riskli gruptadır?

 

Cilt tipi de cildin güneşten ne kadar ve nasıl etkileneceği konusunda rol oynar. Örneğin çilli cildi olanlar, beyaz tenliler, sarışın veya kızıl saçlılar ve mavi gözlüler güneş ışınlarından çabuk etkilenirler ve ciltlerinde kolayca güneş yanığı olabilir. Yaş faktörü de güneş yanığı riskini artırır. 6 yaşından küçük çocuklar ve 60 yaşından büyük yetişkinler güneş ışınlarına daha hassastırlar ve ciltlerinde daha çabuk güneş yanıkları oluşabilir.

 

Güneş yanığı riskini azaltmak için

 

1. Güneş ışınları sabah 10 ve öğleden sonra 4 arasında daha tesirlidir ve oldukça güçlüdür. Mümkün olduğunca bu saatler arasında evde kalmak veya dışarıda kapalı ve gölgeli yerleri tercih etmek gerekir. Bulutu havalarda ise risk daha düşük olmakla birlikte güneşin olduğu fakat bulutlarında göründüğü havalarda az da olsa risk vardır.

 

2. Sulu alanlarda, kumsalda, kar veya buzun olduğu yerlerde güneş ışınları daha etkilidir ve güneş yanığı riskini artırır. Çünkü bunlar güneş ışınlarını iyi yansıtırlar.

 

3. Yaz ayları güneş yanığı için daha riskli zamanlardır. Bu aylarda oldukça şiddetli güneş yanığı vakalarına rastlanmaktadır.

 

4. Yüksek rakımlı yerler de güneş yanığı için riskli yerlerdir. Yükseklik arttıkça güneşe ışınlarına maruz kalma veya ultraviyole ışınlarından etkilenme oranı artar.

 

5. Cildi güneşten koruyarak güneş yanığı riskini azaltmak için güneşten koruyucu krem kullanmak gerekir.

 

6. Güneş yanıklarına karşı yine güneş altında uzun süre kalmamak da iyi bir önlemdir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu