Gebelikte Romatoid Artrit

Gebelikte Romatoid Artrit

Romatoid artrit anne karnındaki bebeğe zarar verir mi?

 

Romatoid artrit sorununun kendisi anne karnında büyüyen bebeğe zarar vermez. Fakat romatoid artrit semptomları gebelik süresince gelişebilir. Romatoid artritli kadınlarıda düşük yapma, düşük ağırlıklı bebek doğurma riski düşük düzeydedir. Kadınların büyük çoğunluğu komplikasyon olmadan normal gebelik yaşayabilmektedir.

Bununla birlikte romatoid artritte kulanılan kimi ilaçların doğum kusurlarına yol açma riski bulunmaktadır. Gebe kadınların veya gebe kalma düşüncesinde olan kadınların bu ilaçların kullanımı konusunda hekime danışmaları faydalı olacaktır.

 

Uygun bir tedavi ve iyi bir doğum öncesi bakımla romatoid artrit hastası kadınlar da sağlıklı bebekler doğurabilirler.

 

Romatoid artrit doğurganlığı etkiler mi?

 

Romatoid artritin kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı azalttığına dair elde kesin bulgular bulunmamaktadır. Hekimler arasında bu konuda bir görüş birliği yoktur. Fakat romatoid artrit sorunu olan birçok kadının, romatoid artrit sorunu olmayan kadınlara göre daha geç gebe kaldıkları doğrudur. Bu durum cinsel dürtü azlığından, değişken ovulasyondan kaynaklanabilir.

 

Erkeklerde ise romatoid artrit sperm sayısını ve fonsiyonlarını geçici olarak azaltabilir ve böylelikle libidoda azalmaya yol açarak ereksiyon problemlerine neden olabilir.

 

Hem erkek hem de kadınlarda cinsel semptomları iyileştirmek ve geliştirmek için romatoid artrit hastalığının etkili bir tedavisi gerekir. Romatoid artritin iyi tedavi edilebildiği durumlarda hem erkek hem de kadınlarda doğurganlığın normal olması mümkündür.

 

Romatoid artrit hastası olanlar çocuk planlamadan önce ne yapmalı?

 

Romatoid artrit hastası kadınlar ve erkekler önce romatoid artrit konusunda uzman bir hekime görünmelidirler. Çünkü romatoid artrit hastalığı için alınan bazı ilaçlar ( metotreksat ve leflunomid içeren ilaçlar ) sperm problemlerine yol açabilir. Bu da doğum kusurlarına neden olabilir.

 

Özellikle romatoid artrit için leflunomid içeren ilaçlar alınıyorsa daha ileri düzeyde bir gebelik planlaması yapılması gerekir. Çünkü bu tür içerikler barındıran ilaçlar gebe kalmayı bir hayli geciktirebilir.

 

Gebelik boyunca romatoid artrit konusunda hekimle iletişim içinde olmak

 

Romatoid artrit hastası kadınlar gebelik boyunca sürekli olarak bir romatolog eşliğinde süreci yürütmelidir. Bu süreçte gebelik boyunca hem annenin sağlığı hem de sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için en uygun tedaviler uygulanmaya çalışılır. Çünkü özellikle romatoid artrit için kullanılan kimi ilaçlar tehlikeli olabilir. Bu sefer alternetif bir ilaç tedavisi uygulanır.

 

Gebelik süresinde romatoid artrit semptomlarında gelişme olur mu?

 

Ilginç bir şekilde gebelik döneminde romatoid artrit semtomlarında genellikle pozitif bir etki olur. Kadınların % 70 – 80 inde bu pozitif etki oluşabilmektedir. Fakat ne yazık ki bu olumlu etki çoğu kadında doğum sonrasında yerini eski haline bırakmaktadır.

 

Gebe kalmak için hazır olana kadar doğum kontrolü uygulanmalıdır

 

Romatoid artrit ilaçlarının anne karnındaki bebek üzerinde meydana getirebileceği potansiyel olumsuz etkileri unutmamak gerekir. Gebelik için hazır olana kadar gebe kalmaktan kaçınılmalıdır. Kondom, doğum kontrol hapı, vajinal halka ve rahim içi araç doğum kontrolü için etkili ve uygun yöntemlerdirSağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu