Detoks Diyeti

Detoks Diyeti

Doğal detoks diyetini uygulamak vücuttaki zehri ve toksinleri dışarı atabilir. Bu süreçte rafine edilmiş ve işlenmiş besinlerden tamamen uzak durarak doğal ve katkı maddesi içermeyen besinlerle beslenmek önemlidir.

 

Neden detoks diyeti?

 

Detoks diyetinin ardındaki fikir vücuttaki toksinleri ve zehirli maddeleri dışarı atmaktır. Toksinler vücudumuza zararlı etkileri olabilecek kimyasallardır. Toksinler özellikle aşağıdaki kaynaklar içinde oldukça fazla olabilir.

 

Alkol

Kafein

Uyuşturucu ve yasak maddeler, kimi ilaçlar

Hazır gıdalar

Dumanlı hava ve kirli hava

Besinlere eklenen yapay tatlandırıcılar

Şeker

Kirli su

 

Toksinler özellikle cilt, saçlar, mide -  bağırsak sistemi ve lenflerde tutularak vücudu olumsuz etkiler. Kişide bitkinlik, baş ağrıları ve mide bulantısına yol açabileceği gibi kronik hastalıklara da neden olabilir.

 

Detoks diyeti nedir?

 

Detoks diyeti vücudun toksinlerden temizlenmesi için yapılan diyettir. Bu diyette geçici olarak belirli türde gıdaları yemeyi bırakmak gerekir. Bu bir nevi belli yiyecekler için oruç tutma ve vücudu temizleme olarak adlandırılır. Örneğin 1 – 2 gün için sıvı diyeti ile başlanır. Sonra 4 – 5 gün için bulgur, meyve ve buharda pişirilmiş sebzeler yenebilir. En sonunda da kırmızı et, buğday, şeker, yumurta ve çöp besinler ( fast food besinler ) olmadan diğer besinlerden alınmaya başlanır.

 

Doğal detoks diyetinde genelde organik besinler ve içecekler ve bol su tüketilmelidir. Alkol ve kafein oldukça azaltılmalıdır. Sigara, uyuşturucu ve yasak maddeler, rafine edilmiş ve işlenmiş gıdalar ve belirli besin takviyeleri alınmaz.

 

Detoks diyetinde sebze ve meyveye ağırlık verilir. Yağa ve hayvansal proteinlere daha az yer verilir.

 

Vücuttaki toksinleri atmak için terleme amacıyla sauna ve egzersiz tavsiye edilebilir.


Detoks diyetinin faydaları nelerdir?

 

Detoks diyeti vücudu toksinlerden temizlediği gibi kilo vermeye de yardımcı olur. Kronik hastalıkların önlenmesi ve iyileşmesinde, enerji düzeyini artırmada ve zihni açmada oldukça faydalıdır.

 

Detoks diyetinin riskleri var mıdır?


Detoks diyeti 2 haftadan fazla uygulanmamalıdır. Çünkü özellikle bazı besin maddeleri için kısıtlayıcı olan bu diyet uzun süre uygulandığı zaman vücutta bazı vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir.

 

Detoks diyetinde kişide kilo kaybına kas kaybı da eşlik edebilir. Detoks diyeti sonrası verilen kiloyu aceleyle tekrar almaya çalışmak fazla kilolara neden olabilir.


Detoks diyetine başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler


Detoks diyetine başlamadan önce hekime danışmakta fayda vardır. Çeşitli detoks diyetleri vardır. Doğal karaciğer detoksu diyeti de bunlardan birisidir. Özellikle bu diyete başlamadan önce hekime danışmalıdır.


Uzun süreyle detoks diyeti yapılmamalıdır. 2 haftayı geçmemelidir.


Herhangi bir laksatif maddenin veya desteğin uzun süreyle kullanılması vücutta sıvı yetersizliğine, mineral dengesizliğine ve sindirim sistemiyle ilgili diğer sorunlara yol açabilir.


Belirli besinleri uzun süreyle yememek ( bir nevi oruç tutmak ) metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir.


Diyet sonrası protein içeren diğer besinlerden de ( fasulyegiller, yumurta, süt, yoğurt ve yağsız kırmızı et ) dengeli bir şekilde almaya başlamak gerekir.


Uzun süreyle detoks diyeti uygulamak beslenme sorunlarına ve sağlık sorunlarına neden olabilir.


Detoks diyeti kimler için uygun değildir?


Detoks diyeti her insan için uygun olmayabilir. Özerlikle aşağıdaki sorunları olanlar için detoks diyeti uygun değildir.

Diyabet

Düşük kan şekeri

Yeme bozukluğu

Kalp sorunu

Hekim tarafından önerilmedikçe kronik bir hastalığı olanlar

Ayrıca detoks diyeti çocuklar, yaşlılar, ergenlik dönemindeki gençler, hamile ve emziren kadınlar için de uygun değildir.Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu