acvit dudak bakım serumu
organik kozmetik ve gıda

Ciltte Büyüyen Gözenekleri Küçültmek İçin

Ciltte Büyüyen Gözenekleri Küçültmek İçin

Bazı insanlar doğuştan doğal olarak harika bir ciltle doğarlar. Kimileri de sürekli ciltte genişleyen gözenekler, ciltte yağlanma, ciltte kuruma gibi cilt sorunlarıyla mücadele ederler. Ciltteki gözenekleri küçültmek için işe cildin yapısına uygun bir temizleyici kullanarak başlanabilir.


Ciltteki gözeneklerin büyümesinin nedenleri nelerdir?


Ciltteki gözeneklerin büyüklüğünde kalıtım faktörünün rolü vardır.

Kirli ve tıkalı gözenekler daha da büyümeye meyillidir.

Gözenekler yaz aylarında daha da büyüyebilir.

Gebelikte hormonal değişmelerle birlikte ciltte yağ üretiminde artma olur. Bu da ciltteki gözeneklerin daha da büyümesine neden olabilir.

Yaş faktörü cilt gözeneklerinin büyümesinde etkili olabilir. Çünkü özellikle 35 yaşından sonra cilt daha az esnek olur ve bu da gözeneklerin genişlemesine yol açabilir.


Ciltteki gözenekleri küçültmek için ne yapılabilir?


1. Yüzü her gece uygun bir temizleyici ile yıkamak gerekir. Cilt tipine uygun olmayan temizleyiciler ciltteki gözenekleri daha da büyütebilir. Örneği yağlı bir cilde sahip olan insanlar yağlı ciltler için uygun olan temizleyici ürünleri tercih etmelidirler.


2. Gece yatmadan önce yağsız bir nemlendirici uygulamalıdır. Bunu aynı zamanda sabah kalktıktan sonra da uygulamak gerekir. Nemlendirici cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve ciltteki gözeneklerin büyüklüğünü azaltır. Yağ içeren ürünler gözenekleri tıkayarak daha da büyümelerine yol açar.


3. C vitamini veya retinol içeren bir otc ürün alınabilir. Kimi uzmanlar C vitamini ve retinolün eğer uygun bir şekilde alındıklarında ciltteki gözenekleri küçülttüğüne inanmaktadırlar. C vitamini yönünden zengin besinlerden yemek de gözenekleri küçültmede yardımcı olabilir.


4. Yüzü kaynayan suyun üzerine doğru tutarak buhar banyosu yapmaya çalışılabilir. Ya da banyoda buhar banyosu yapılabilir. Buhar gözeneklerdeki kiri ve döküntüleri atmayı kolaylaştırarak gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.


5. Soğuk yoğurt uygulaması gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olabilir. Bunun için soğuk yoğurt cilde uygulandıktan sonra 10 dk beklenir. Sonra ılık suyla durulanır. Bu uygulama cildi rahatlatır, ciltteki fazla yağı alır ve gözenekleri küçültür.


6. Gözenekleri küçültmek için güneş ışınlarından uzak durmak gerekir. Çünkü güneş ışınları ciltteki gözeneklerin daha da büyümesine neden olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Cildinizdeki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin
Cilt Gözeneklerinize Derin Temizleme Uygulayınhatoon.com.tr çantalar

Bakım ve Güzellik

Cildimiz  Sağlığımızın  Aynasıdır

Cildimiz Sağlığımızın Aynasıdır

Cildimize  hangi  yaşlarda  nasıl  bakmalıyız?   Cildin  anti-aging  ürünlere  olan  ihtiyacını  belirlerken  kronolojik  yaşı  dışında  genetik  yapısına  göre  ve  cildin  gösterdiği  yaşa  göre  durumu  değerlendirilir.   Genelleme  yapılacak  olursa  bu  tip  ürünlere  25  yaşından  sonra  başlanabilir.  Ancak  her  yaş grubunun  kullanabileceği  ürünler  farklıdır.  20’li  yaşlarda  kullanılması  gereken ...
4 Adımda Daha Genç Görünen Eller

4 Adımda Daha Genç Görünen Eller

Ellerimiz de vücudumuzun en görünün cilt bölgelerinden birisi ve sürekli göz önündedir. Ellerimizde kötü bir görünüm hemen dikkat çeker. Yaşlanma belirtileri kendisini ellerimizde de oldukça fazla gösterir. Fakat alacağınız bazı önlemlerle yaşınız ilerlese de daha genç görünen ellere sahip olmanız mümkün. Daha genç görünen eller için aşağıdaki 5 basit yöntemi uygulayabilirsiniz.   Ellerinizi zararlı kimyasallardan koruyun   Elleriniz için gerekli...
Kışın Tırnak Ve El Bakımı İçin 5 Basit Yöntem

Kışın Tırnak Ve El Bakımı İçin 5 Basit Yöntem

Kış ayları elleriniz ve tırnaklarınızı için riskli aylar. Çünkü uygun bir bakım uygulamadığınızda ellerlinizde ve tırnaklarınızda kurumalar, çatlaklar, tahrişler v.b. sorunlar yaşayabilirsiniz. Fakat bazı basit yöntemlerle kış aylarında bile iyi görünen ellere ve tırnaklara sahip olabilirsiniz. Kışın el ve tırnak bakımınız için aşağıdaki 5 basit yöntemi uygulayabilirsiniz:   1. Cildinizi dıştan nemlendirdiğiniz gibi içten de nemlendirmeyi ihmal...
Bacaklardaki Selülitlerden Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Bacaklardaki Selülitlerden Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Bacaklarınızda oluşan selülitlerden doğal yöntemlerle kurtulabilir, görünümlerini azaltabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki 6 etkili doğal yöntemi uygulamaya çalışın:   1. Bacaklarınızdaki selülit oluşan yerlere kuru fırçalama yapın. Bacaklarınıza günlük olarak uygulayacağınız kuru firçalama selülitlerinizden kurtulmanıza yardımcı olur. Kuru firçalama bacaklardaki kan dolaşımını güçlendirir, cildin dokusunu geliştirir ve toksinleri atmaya yardımcı...
Cildinizdeki Ölü Hücrelerden Ve Fazla Yağdan Kurtulun

Cildinizdeki Ölü Hücrelerden Ve Fazla Yağdan Kurtulun

Eğer cilt gözeneklerinizde tıkanma, genişleme gibi belirtiler varsa ve cilt tonunuz mat görünüyorsa bunun nedeni genelde ölü cilt hücreleri ve ciltteki aşırı yağ ( sebum ) üretimidir. Ciltteki yağlar normalde vücut tarafından doğal olarak üretilir. Çünkü cildin beli ölçülerde yağa da ihtiyacı vardır. Fakat bazen ciltteki yağ üretimi çok fazla olur ve bu ağırı yağlar cilt gözeneklerini tıkar. Eğer sizin cildinizde de aşırı yağlanma ve tıkanmış ve...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu