Ciltte Büyüyen Gözenekleri Küçültmek İçin

Ciltte Büyüyen Gözenekleri Küçültmek İçin

Bazı insanlar doğuştan doğal olarak harika bir ciltle doğarlar. Kimileri de sürekli ciltte genişleyen gözenekler, ciltte yağlanma, ciltte kuruma gibi cilt sorunlarıyla mücadele ederler. Ciltteki gözenekleri küçültmek için işe cildin yapısına uygun bir temizleyici kullanarak başlanabilir.


Ciltteki gözeneklerin büyümesinin nedenleri nelerdir?


Ciltteki gözeneklerin büyüklüğünde kalıtım faktörünün rolü vardır.

Kirli ve tıkalı gözenekler daha da büyümeye meyillidir.

Gözenekler yaz aylarında daha da büyüyebilir.

Gebelikte hormonal değişmelerle birlikte ciltte yağ üretiminde artma olur. Bu da ciltteki gözeneklerin daha da büyümesine neden olabilir.

Yaş faktörü cilt gözeneklerinin büyümesinde etkili olabilir. Çünkü özellikle 35 yaşından sonra cilt daha az esnek olur ve bu da gözeneklerin genişlemesine yol açabilir.


Ciltteki gözenekleri küçültmek için ne yapılabilir?


1. Yüzü her gece uygun bir temizleyici ile yıkamak gerekir. Cilt tipine uygun olmayan temizleyiciler ciltteki gözenekleri daha da büyütebilir. Örneği yağlı bir cilde sahip olan insanlar yağlı ciltler için uygun olan temizleyici ürünleri tercih etmelidirler.


2. Gece yatmadan önce yağsız bir nemlendirici uygulamalıdır. Bunu aynı zamanda sabah kalktıktan sonra da uygulamak gerekir. Nemlendirici cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve ciltteki gözeneklerin büyüklüğünü azaltır. Yağ içeren ürünler gözenekleri tıkayarak daha da büyümelerine yol açar.


3. C vitamini veya retinol içeren bir otc ürün alınabilir. Kimi uzmanlar C vitamini ve retinolün eğer uygun bir şekilde alındıklarında ciltteki gözenekleri küçülttüğüne inanmaktadırlar. C vitamini yönünden zengin besinlerden yemek de gözenekleri küçültmede yardımcı olabilir.


4. Yüzü kaynayan suyun üzerine doğru tutarak buhar banyosu yapmaya çalışılabilir. Ya da banyoda buhar banyosu yapılabilir. Buhar gözeneklerdeki kiri ve döküntüleri atmayı kolaylaştırarak gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.


5. Soğuk yoğurt uygulaması gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olabilir. Bunun için soğuk yoğurt cilde uygulandıktan sonra 10 dk beklenir. Sonra ılık suyla durulanır. Bu uygulama cildi rahatlatır, ciltteki fazla yağı alır ve gözenekleri küçültür.


6. Gözenekleri küçültmek için güneş ışınlarından uzak durmak gerekir. Çünkü güneş ışınları ciltteki gözeneklerin daha da büyümesine neden olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Cildinizdeki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin
Cilt Gözeneklerinize Derin Temizleme Uygulayınloading...

Bakım ve Güzellik

Sedef ve Egzama Hastalarına Mavena B12 Ad Akut Jel Artık Türkiye’de

Sedef ve Egzama Hastalarına Mavena B12 Ad Akut Jel Artık Türkiye’de

Bazı cilt hastalıkları var ki bunlara tıp henüz kesin bir çözüm bulamadı. Sedef ve egzama hastalıkları da kesin çözümü henüz bulunamamış cilt hastalıları. Dünya genelinde insanların yaklaşık %10’u ve Türkiye’de de yaklaşık %3’ü sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarıyla uğraşıyorlar. Pembe renkli B12 vitamin takviyeli Mavena® B12 Ad Akut Jel, tüm dünyada kullanılmakta ve herhangi bir yan etki göstermeden iyileşme sağlayan tek krem.   Mavena B12,...
50 Li Yaşlarda Cilt Bakımı

50 Li Yaşlarda Cilt Bakımı

50 li yaşlarda cildin özellikleri nelerdir?   Hangi yaşta olursanız olun her zaman cilt bakımınıza özen göstermeniz gerekir. Zaten 50 li yaşlarında bile hale genç ve güzel kalabilen kadınların en önemli sırlarından birisi de budur. Sigara içmek, kötü bir diyet ve güneşe aşırı maruz kalmak cilde önemli zarar veren etkenlerdendir. 50 li yaşlarla birlikte ciltte elastikiyet kaybı artar ve cilt daha kuru olur. 50 li yaşlar ciltte aknelerin daha yaygın...
Hangi Vitamin Ciltte Neye İyi Geliyor?

Hangi Vitamin Ciltte Neye İyi Geliyor?

Cildimizin sağlıklı ve güzel görünmesinde beslenme faktörünün ve dolayısıyla tükettiğimiz vitaminler önemli bir rolü bulunmaktadır. Özellikle belli bir yatan sonra cildimizin yaşlanma süreci hızlanır. Dolayısıyla cildimin bu sürçte iyi beslenmesine ihtiyaç vardır. Beslenme yoluyla aldığımız çeşitli vitaminlerin çeşitli faydaları bulunmaktadır. Aşağıda bazı önemli vitaminlerin cildimizde neye iyi geldiği belirtilmiştir:   C vitamini   Cildimizin...
Kışın Cilt Sorunlarına Çözümler

Kışın Cilt Sorunlarına Çözümler

Kış ayları cildiniz için riskli zamanlar. Çünkü kış aylarında soğuk havaların da etkisiyle dudaklarda kuruma ve çatlama, ciltte kuruma, pul pul döküntüler, kırmızı cilt, kırmızı gözler, tırnaklarda kolay kırılma ve ciltte izler ve kırışıklılar daha yaygın görülüyor. Kış aylarında bu cilt sorunlarının çözümü için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.   Çatlamış dudaklar için: Dudakların kendisi yağ üretmez. Bu nedenle dudaklar daha...
Makyaj Çantanızda Mutlaka Bulunması Gereken Makyaj Malzemeleri

Makyaj Çantanızda Mutlaka Bulunması Gereken Makyaj Malzemeleri

Kadınlar için özellikle acil durumlarda elinin altında mutlaka ulaşabileceği makyaj malzemeleri bulunmalıdır. Genel olarak düşündüğümüzde ve en çok ihtiyaç duyulanları da göz önüne aldığımızda bir kadının makyaj çantasında aşağıdaki makyaj malzemelerinin bulunması gerekir:   Kirpik kıvırıcı: Kirpikleri kıvırmak gözleri vurgulamak, gözlere daha etkili bir görünüm sağlamak için önemlidir. Bu nedenle makyaj çantanızda her zaman bir kirpik...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu