Ciltte Büyüyen Gözenekleri Küçültmek İçin

Ciltte Büyüyen Gözenekleri Küçültmek İçin

Bazı insanlar doğuştan doğal olarak harika bir ciltle doğarlar. Kimileri de sürekli ciltte genişleyen gözenekler, ciltte yağlanma, ciltte kuruma gibi cilt sorunlarıyla mücadele ederler. Ciltteki gözenekleri küçültmek için işe cildin yapısına uygun bir temizleyici kullanarak başlanabilir.


Ciltteki gözeneklerin büyümesinin nedenleri nelerdir?


Ciltteki gözeneklerin büyüklüğünde kalıtım faktörünün rolü vardır.

Kirli ve tıkalı gözenekler daha da büyümeye meyillidir.

Gözenekler yaz aylarında daha da büyüyebilir.

Gebelikte hormonal değişmelerle birlikte ciltte yağ üretiminde artma olur. Bu da ciltteki gözeneklerin daha da büyümesine neden olabilir.

Yaş faktörü cilt gözeneklerinin büyümesinde etkili olabilir. Çünkü özellikle 35 yaşından sonra cilt daha az esnek olur ve bu da gözeneklerin genişlemesine yol açabilir.


Ciltteki gözenekleri küçültmek için ne yapılabilir?


1. Yüzü her gece uygun bir temizleyici ile yıkamak gerekir. Cilt tipine uygun olmayan temizleyiciler ciltteki gözenekleri daha da büyütebilir. Örneği yağlı bir cilde sahip olan insanlar yağlı ciltler için uygun olan temizleyici ürünleri tercih etmelidirler.


2. Gece yatmadan önce yağsız bir nemlendirici uygulamalıdır. Bunu aynı zamanda sabah kalktıktan sonra da uygulamak gerekir. Nemlendirici cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve ciltteki gözeneklerin büyüklüğünü azaltır. Yağ içeren ürünler gözenekleri tıkayarak daha da büyümelerine yol açar.


3. C vitamini veya retinol içeren bir otc ürün alınabilir. Kimi uzmanlar C vitamini ve retinolün eğer uygun bir şekilde alındıklarında ciltteki gözenekleri küçülttüğüne inanmaktadırlar. C vitamini yönünden zengin besinlerden yemek de gözenekleri küçültmede yardımcı olabilir.


4. Yüzü kaynayan suyun üzerine doğru tutarak buhar banyosu yapmaya çalışılabilir. Ya da banyoda buhar banyosu yapılabilir. Buhar gözeneklerdeki kiri ve döküntüleri atmayı kolaylaştırarak gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.


5. Soğuk yoğurt uygulaması gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olabilir. Bunun için soğuk yoğurt cilde uygulandıktan sonra 10 dk beklenir. Sonra ılık suyla durulanır. Bu uygulama cildi rahatlatır, ciltteki fazla yağı alır ve gözenekleri küçültür.


6. Gözenekleri küçültmek için güneş ışınlarından uzak durmak gerekir. Çünkü güneş ışınları ciltteki gözeneklerin daha da büyümesine neden olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Cildinizdeki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin
Cilt Gözeneklerinize Derin Temizleme Uygulayınhatoon.com.tr çantalar

Bakım ve Güzellik

Sarı Saçlar İçin Makyaj İpuçları

Sarı Saçlar İçin Makyaj İpuçları

Kadınların makyaj konusunda en çok merak ettikleri ve üzerinde durdukları konulardan biriside uyguladıkları makyajın saç rengiyle nasıl gittiği konusudur. Özellikle yeni bir saç rengini deneyen bazı kadınlar uygulayacakları makyajın nasıl olması gerektiği konusunda oldukça düşünebilirler.   Eğer sarışınsanız uygulayacağınız makyajın nasıl olması gerektiği konusunda aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır. Böylelikle sarı saçlarınız için en...
Toz Fondöten Nasıl Yapılır?

Toz Fondöten Nasıl Yapılır?

Toz fondötenler günümüz makyaj trendlerinde daha popüler hale geldi. Toz fondötenleri güzellik marketlerinden alabileceğiniz gibi evinizde kendi toz fondöteninizi de yaparak kullanabilirsiniz. Aşağıda evinizde kendi toz fondöteninizi nasıl yapacağınız anlatılmıştır:   Toz fondöten için ihtiyacınız olanlar   3 yemek kaşığı kadar pirinç tozu Yarım fincan kadar süsen kökü tozu 1,5 fincan kadar kurutulmuş lavanta çiçekleri   Toz fondötenin...
Kuru Saç Derisi İçin Şampuan Seçimi

Kuru Saç Derisi İçin Şampuan Seçimi

Eğer saçlarımızda kuruma, kaşıntı ve pullu saç derisi döküntüleri yapmanız gereken ilk şeylerden birisi de belki de doğru bir şampuan seçmek olacaktır. Doğru şampuanın seçimi saçlarınızın sağlığını ve görünümünü koruyup, geliştirmede önemli olduğu kadar olası saç sorunlarınızı da önlemede önemlidir. Kuru saçlarınız ve saç deriniz için aşağıda doğru şampuan seçimi konusunda tavsiyeler bulabilirsiniz:   1. Saçlarınıza hacim verici,...
Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Eğer yağlı bir saç deriniz veya saçlarınız varsa ve şu ana kadar kullandığınız şampuanlar bu sorununuza çare olmadıysa şampuan seçiminizde bazı noktalara dikkat etmenizde fayda vardır. Aşağıda yağlı saçlar içim şampuan seçimi konusunda bazı tavsiyeler bulabilirsiniz. Bu tavsiyelere dikkat ederek saçlarınız için doğru şampuanı seçebilirsiniz:   1. Kıvırcık saçlar için iyi olan veya saçları nemlendiren, yumuşatan şampuanlardan kaçının. Bu...
Saç Boyaları Zararlı Mı?

Saç Boyaları Zararlı Mı?

Çoğu saç boyaları petrol yan ürünleri içermektedir. Saç boylarının içeriğinde yer alan bu ve benzeri maddeler bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.   Yapılan bazı araştırmalarda saç boyalarıyla bazı kanser türleri arasında bağlantı tespit edilmiştir. Bu açıdan uzmanlar saç boyalarını en azından saçlar beyazlamaya başlayana kadar kullanılmamasını tavsiye etmektedirler.   Diğer yandan eğer saçlarınızı yine de boyamak...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu