Ciltte Büyüyen Gözenekleri Küçültmek İçin

Ciltte Büyüyen Gözenekleri Küçültmek İçin

Bazı insanlar doğuştan doğal olarak harika bir ciltle doğarlar. Kimileri de sürekli ciltte genişleyen gözenekler, ciltte yağlanma, ciltte kuruma gibi cilt sorunlarıyla mücadele ederler. Ciltteki gözenekleri küçültmek için işe cildin yapısına uygun bir temizleyici kullanarak başlanabilir.


Ciltteki gözeneklerin büyümesinin nedenleri nelerdir?


Ciltteki gözeneklerin büyüklüğünde kalıtım faktörünün rolü vardır.

Kirli ve tıkalı gözenekler daha da büyümeye meyillidir.

Gözenekler yaz aylarında daha da büyüyebilir.

Gebelikte hormonal değişmelerle birlikte ciltte yağ üretiminde artma olur. Bu da ciltteki gözeneklerin daha da büyümesine neden olabilir.

Yaş faktörü cilt gözeneklerinin büyümesinde etkili olabilir. Çünkü özellikle 35 yaşından sonra cilt daha az esnek olur ve bu da gözeneklerin genişlemesine yol açabilir.


Ciltteki gözenekleri küçültmek için ne yapılabilir?


1. Yüzü her gece uygun bir temizleyici ile yıkamak gerekir. Cilt tipine uygun olmayan temizleyiciler ciltteki gözenekleri daha da büyütebilir. Örneği yağlı bir cilde sahip olan insanlar yağlı ciltler için uygun olan temizleyici ürünleri tercih etmelidirler.


2. Gece yatmadan önce yağsız bir nemlendirici uygulamalıdır. Bunu aynı zamanda sabah kalktıktan sonra da uygulamak gerekir. Nemlendirici cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve ciltteki gözeneklerin büyüklüğünü azaltır. Yağ içeren ürünler gözenekleri tıkayarak daha da büyümelerine yol açar.


3. C vitamini veya retinol içeren bir otc ürün alınabilir. Kimi uzmanlar C vitamini ve retinolün eğer uygun bir şekilde alındıklarında ciltteki gözenekleri küçülttüğüne inanmaktadırlar. C vitamini yönünden zengin besinlerden yemek de gözenekleri küçültmede yardımcı olabilir.


4. Yüzü kaynayan suyun üzerine doğru tutarak buhar banyosu yapmaya çalışılabilir. Ya da banyoda buhar banyosu yapılabilir. Buhar gözeneklerdeki kiri ve döküntüleri atmayı kolaylaştırarak gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.


5. Soğuk yoğurt uygulaması gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olabilir. Bunun için soğuk yoğurt cilde uygulandıktan sonra 10 dk beklenir. Sonra ılık suyla durulanır. Bu uygulama cildi rahatlatır, ciltteki fazla yağı alır ve gözenekleri küçültür.


6. Gözenekleri küçültmek için güneş ışınlarından uzak durmak gerekir. Çünkü güneş ışınları ciltteki gözeneklerin daha da büyümesine neden olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Cildinizdeki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin
Cilt Gözeneklerinize Derin Temizleme Uygulayınacnemax sivilce kremi

Bakım ve Güzellik

Ten Rengine Göre Bronzlaştırıcı Seçimi

Ten Rengine Göre Bronzlaştırıcı Seçimi

Bronzlaştırıcılar kış gibi soğuk aylarda bile bronz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olurlar. Yani sadece yaz ayları için değildir. Fakat bronzlaştırıcı seçiminde dikkate alınması gereken temel kurallardan birisi de ten rengini dikkate almaktır. Ten rengine uygun bir bronzlaştırıcı seçimi görümünüz daha da geliştirir ve daha doğal bir görünüm kazandırır.   Ten rengine göre bronzlaştırıcı nasıl seçilmeli?   1. Bronzlaştırıcı seçiminde...
Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi Tarifleri

Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi Tarifleri

Eğer yağlı bir cildiniz varsa, cildiniz yağlanmaya oldukça yatkınsa aşağıdaki yüz maskeleri size yardımcı olacaktır. Bu yüz maskeleri cildinizin görünümünü iyileştirerek kendinizi daha güzel hissetmenizi sağlar.   Muz ve bal ile yüz maskesi   İhtiyacınız olanlar   1 olgun muz 1 yemek kaşığı kadar bal 10 damla kadar limon suyu   Yüz maskesinin hazırlanışı   Küçük bir kasede bal ile muzu ezerek iyice karıştırın Sonra limon suyunu...
Çatlayan Ellerin Bakımı

Çatlayan Ellerin Bakımı

Çatlayan eller uygun bir bakım ister. Çatlayan eller kaşıntı, kanama ve enfeksiyona yol açabilir. Ellerdeki çatlamalar, mevsim değişikliklerinden, ellerin sıklıkla sabunlu su içinde veya deterjanlı su içinde kalması gibi nedenlerden kaynaklanır. Ellere uygun bir bakımla onları nemli ve bakımı tutmak mümkündür.   Eller neden çatlar?   Yaşlandıkça cildin yağ salgılama yeteneği azalır. Bu da cildin nemli kalmasını oldukça zorlaştırır. İklim veya mevsim...
Yüzdeki Tüylenme İçin Bitkisel Çözümler

Yüzdeki Tüylenme İçin Bitkisel Çözümler

Yüzdeki aşırı tüylenmenin nedeni genetik, hormonal dengesizlik ve bir tıbbi sorun olabilir. Bu tür bir tüylenmeye hirsutizm denir. Yüzdeki tüylenmenin nedeni polistik over sendrom ( PKOS ) denilen durum olabilir. Cushing sendromu, yumurtalık tümörü veya böbrek üstü tümörü de bu tür bir tüylenmeye neden olabilir. Yüzde oluşan tüylenmeler için çözüme yönelik olarak bitkisel çözümler uygulanabilmektedir. Fakat bitkisel çözümler gibi doğal yöntemleri...
Tırnakları Nemlendirmek İçin

Tırnakları Nemlendirmek İçin

Nemini kaybeden tırnaklar çabuk kurur. Kuruyan tırnaklar ise kırılmalara oldukça müsaittir. Ayrıca tırnakların görümünü bozar. Tırnaklar da aynı cildimiz gibi neme ihtiyaç duyar. Tırnakların sıklıkla tırnak cilası, oje ve deterjan gibi kimyasal içerikli maddelere maruz kalması tırnakların nem düzeyine zarar verir ve tırnakları kurutur. Ayrıca zaman içinde tırnaklar incelir ve zayıflar. Bu nedenle tırnakların nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Tırnakları...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
hamilelik-hesaplayicilari