Çatlaklarınıza Veda Edin!

Çatlaklarınıza Veda Edin!

By Aslı Yazır for The Style Glossy

Kilo verdiniz ya da doğum yaptınız, her ikisi için de tebrikler! Ama cildinizde haritalar oluşturan şu çatlaklardan bir türlü kurtulamadınız. Yalnız değilsiniz! Ne de olsa, her üç kadından ikisi, aynı sorundan şikayetçi. Siz de çatlaklarını dert eden, eski halime nasıl dönerim sorusunun cevabını arayan çoğunluktansanız, pürüzsüz bir cildin hayal olmadığını bilin. Sizler için bu konuda tıbbi ve bitkisel tüm yöntemleri araştırdık. İşte yol rehberiniz:

1. Olası çatlak oluşumlarını engelleyin
Belli belirsiz de olsa çatlaklarınız var ama gebesiniz ya da diyet yapıyorsunuz ve çatlakların artıp belirginleşmesinden korkuyorsunuz. Hakkınız var, ne de olsa çatlaklardan kurtulmanın en kesin yolu hiç olmamasını sağlamak.

Öncelikle ani kilo değişimlerini beraberinde getirecek şok diyetlerden kaçınmalısınız. Bunun yerine, diyetisyen kontrolünde düzenli kilo verebileceğiniz bir diyeti tercih edin. Ani kilo vermek kadar almak da çatlak nedenidir, bu yüzden yeme alışkanlıklarınızı sağlıklı ve düzenli olacak şekilde değiştirin.

Gebe misiniz? Çatlakları kaderinizmiş gibi düşünmeyin. Gebelikte çatlak önleyici pek çok krem bulunuyor ancak tek başına krem elbette yeterli olmayacaktır. Nasıl beslendiğiniz de bir o kadar önemli. Beslenme alışkanlıklarınızı bebeğiniz ile kendinizin ihtiyaçları doğrultusunda, bir uzman kontrolünde düzenleyin. Aşırı kilo alımlarından ve gebelikte yapılan en büyük hatadan; hareketlerinizi kısıtlamaktan kaçının, eğer doktorunuz aksini söylemediyse tabii.

2. Krem ve bitkisel tedavi
Kolejen, elastin, vitamin E, A, C içeren çok sayıda krem piyasada mevcut. Fakat bu kremlerden memnun kalanlar kadar hiç etkisini görmedim diyenler de var. Etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olmadığından kesin bir sonuç alırım düşüncesiyle yola çıkmayın. Yine pek çok bitkisel karışım formülü, tedavi yöntemi olarak sunulmakta. Temel olarak saf zeytinyağı, avokado, badem, kayısı, havuç yağı gibi çeşitli yağların karışımları ile yapılan bu kremlerin çatlakları gidermede etkisi olur mu bilinmez ama cildinizi besleyeceği ve sürerken yapacağınız masaj ile kan dolaşımınızı hızlandıracağı kesin.

Ayrıca, E, A, C vitamini içeren besinler tüketerek, zeytinyağını mutfağınızın baş tacı yaparak cilde içeriden takviye sağlayabilirsiniz. Doğru beslenme ve egzersiz ile cildinizin daha esnek hale gelebileceğini ve dolayısıyla çatlak oluşumunu önleyebileceğini de unutmayın.

3. Lazer tedavisi
Pulse DYE Lazer (Boya Lazerleri), özellikle yeni oluşmuş kırmızı ve mor renkli çatlaklarda etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak ten renginiz esmerse, lazer tedavisiyle birlikte cildinizin lekelenme riskine karşı dikkatli olmalısınız. Cildin hem alt hem de üst tabakasına etki eden fraksiyonel lazer yöntemiyle ise çatlak alanlarında mikro ölçülerde yaralar oluşturulup bu alanlarda yeni hücre oluşumunun meydana gelmesi, böylelikle cildin kendini yenilemesi sağlanır. Her iki yöntem de ülkemizde uygulanmakta, doktorunuza danışarak sizin için uygun bir lazer tedavisini deneyebilirsiniz.

4. Derma-Terapi
Üzerinde 200’e yakın ince çelik iğne bulunan bir aletle ciltte mikro kanallar açılır; büyüme faktörleri, biomimetik peptid ve kök hücre formülleri bu kanallar aracılığıyla cildin orta tabakasına uygulanır. Tedavinin amacı hücrelerin yenilenmesini sağlamaktır.  Ağrısız, en fazla 2 saat içerisinde gündelik yaşamınıza dönebileceğiniz, tüm cilt tiplerine uygun bir yöntemdir. Hızlı sonuç alabileceğiniz bu yöntem, Türkiye’de de pek çok özel klinikte uygulanmaktadır.

5. Platelet Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma (PRP) Uygulaması

Sizden alınan kan örneği, özel bir işleme tabi tutularak al ve akyuvarlarından ayrılır ve bu işlem sonucunda "Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma" (PRP) elde edilir. Peki, nedir bu platelet? Dokuların iyileşmesine ve kanın pıhtılaşmasına neden olan trombositin bir diğer adıdır. Dolayısıyla çatlağın olduğu bölgeye deri altından enjekte edilerek uygulanan PRP, bu bölgedeki dokunun onarımını hızlandırır. Yöntemin başarılı sonuçlar verdiği hekimler tarafından söylenmektedir.

Aslı Yazır serbest yazar ve çevirmendir.  Mesele, Virgül, Süper!, Elele, Marie Claire Türkiye ve Yacht Türkiye gibi dergilere makaleler yazmıştır.

The Style Glossy
Bakım ve Güzellik

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal güzellik deyince aklımıza gelen en önemli unsur belki de beslenme ve tabiki güzelleştiren besinler. Yediğimiz şeyler, besinler güzelliğimiz, görüntümüz üzerinde önemli etkilere sahip. Bir nevi ne yersek öyle görünürüz. Sağlıklı ve güzel bir cilt ve saçlar için beslenme konusunda bazı önemli diyet kurallarına uyulması gerekir.   Amerikalı ünlü diyetisyen Elizabeth Somer ( Eat Your Way to Happiness kitabının yazarı ) “Yediğimiz besinler gibi...
Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de Bizpoint tüm iş yerlerini, dernek, otopark gibi mekânları bulabileceğiniz bir site olduğu gibi aynı zamanda cafe, restoran, hatta şirketleri, endüstri ve sanayi alanlarını bile kapsamaktadır. Amerika, Asya, Avrupa ve Türkiye’nin tüm illerinde planlanan etkinlikleri, fırsatları, kampanyaları öğrenebilirsiniz.   Bizpoint’ de tüm küçük işletmelerden büyük işletmelere, bireysel profillere kadar geniş bir yelpazeye...
Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Eğer saçlarınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız unu doğal yollarla çözmeniz pek ala mümkündür. Saçlarınız için kullanacağınız bazı esansiyel yağlar bu konuda size çözüm olabilir. Bugün doğal güzellik endüstrisinde bu tür yağlar yaygın bir şekilde kullanılmakta ve saç sorunlarına çözüm olmaktadır. Saçlarınızda yağlanma mı var, saç gözenekleriniz mi tıkandı, saçarlınız kırılıyor mu, cansız mı görünüyor? Bu esansiyel yağlarla çözüm...
En İyi Güzellik Besinleri

En İyi Güzellik Besinleri

Cilt güzelliğinde tüketilen besinlerin önemli bir rolü vardır. Besinler vücudu içerden besledikleri gibi cildi de hem içten hem de dıştan besler. Bazı besinler vardır ki bunlar tam bir güzellik besinleridir. Siz de cilt, saç ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde olumlu etkiler yapan bu güzellik besinlerini öğünlerinizde ihmal etmeyin.   Beslenme yetersizlikleri besin eksiklikleri ciltte, saçlarda ve tırnaklarda olumsuz yönde değişikliklere neden olur....
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Yaşadığınız saç sorunlarını bertaraf etmek için yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey vardır. Aşağıdaki 8 öneriyi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.   Yastık kılıfınızı iyi seçin   Uyurken başınızı koyduğunuzun yastık kılıfını iyi seçin. İpek veya saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Bu yastık kılıfları saçlarınızdaki kırılmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kumaşlar yumuşaklığı ve...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu