Çatlaklarınıza Veda Edin!

Çatlaklarınıza Veda Edin!

By Aslı Yazır for The Style Glossy

Kilo verdiniz ya da doğum yaptınız, her ikisi için de tebrikler! Ama cildinizde haritalar oluşturan şu çatlaklardan bir türlü kurtulamadınız. Yalnız değilsiniz! Ne de olsa, her üç kadından ikisi, aynı sorundan şikayetçi. Siz de çatlaklarını dert eden, eski halime nasıl dönerim sorusunun cevabını arayan çoğunluktansanız, pürüzsüz bir cildin hayal olmadığını bilin. Sizler için bu konuda tıbbi ve bitkisel tüm yöntemleri araştırdık. İşte yol rehberiniz:

1. Olası çatlak oluşumlarını engelleyin
Belli belirsiz de olsa çatlaklarınız var ama gebesiniz ya da diyet yapıyorsunuz ve çatlakların artıp belirginleşmesinden korkuyorsunuz. Hakkınız var, ne de olsa çatlaklardan kurtulmanın en kesin yolu hiç olmamasını sağlamak.

Öncelikle ani kilo değişimlerini beraberinde getirecek şok diyetlerden kaçınmalısınız. Bunun yerine, diyetisyen kontrolünde düzenli kilo verebileceğiniz bir diyeti tercih edin. Ani kilo vermek kadar almak da çatlak nedenidir, bu yüzden yeme alışkanlıklarınızı sağlıklı ve düzenli olacak şekilde değiştirin.

Gebe misiniz? Çatlakları kaderinizmiş gibi düşünmeyin. Gebelikte çatlak önleyici pek çok krem bulunuyor ancak tek başına krem elbette yeterli olmayacaktır. Nasıl beslendiğiniz de bir o kadar önemli. Beslenme alışkanlıklarınızı bebeğiniz ile kendinizin ihtiyaçları doğrultusunda, bir uzman kontrolünde düzenleyin. Aşırı kilo alımlarından ve gebelikte yapılan en büyük hatadan; hareketlerinizi kısıtlamaktan kaçının, eğer doktorunuz aksini söylemediyse tabii.

2. Krem ve bitkisel tedavi
Kolejen, elastin, vitamin E, A, C içeren çok sayıda krem piyasada mevcut. Fakat bu kremlerden memnun kalanlar kadar hiç etkisini görmedim diyenler de var. Etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olmadığından kesin bir sonuç alırım düşüncesiyle yola çıkmayın. Yine pek çok bitkisel karışım formülü, tedavi yöntemi olarak sunulmakta. Temel olarak saf zeytinyağı, avokado, badem, kayısı, havuç yağı gibi çeşitli yağların karışımları ile yapılan bu kremlerin çatlakları gidermede etkisi olur mu bilinmez ama cildinizi besleyeceği ve sürerken yapacağınız masaj ile kan dolaşımınızı hızlandıracağı kesin.

Ayrıca, E, A, C vitamini içeren besinler tüketerek, zeytinyağını mutfağınızın baş tacı yaparak cilde içeriden takviye sağlayabilirsiniz. Doğru beslenme ve egzersiz ile cildinizin daha esnek hale gelebileceğini ve dolayısıyla çatlak oluşumunu önleyebileceğini de unutmayın.

3. Lazer tedavisi
Pulse DYE Lazer (Boya Lazerleri), özellikle yeni oluşmuş kırmızı ve mor renkli çatlaklarda etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak ten renginiz esmerse, lazer tedavisiyle birlikte cildinizin lekelenme riskine karşı dikkatli olmalısınız. Cildin hem alt hem de üst tabakasına etki eden fraksiyonel lazer yöntemiyle ise çatlak alanlarında mikro ölçülerde yaralar oluşturulup bu alanlarda yeni hücre oluşumunun meydana gelmesi, böylelikle cildin kendini yenilemesi sağlanır. Her iki yöntem de ülkemizde uygulanmakta, doktorunuza danışarak sizin için uygun bir lazer tedavisini deneyebilirsiniz.

4. Derma-Terapi
Üzerinde 200’e yakın ince çelik iğne bulunan bir aletle ciltte mikro kanallar açılır; büyüme faktörleri, biomimetik peptid ve kök hücre formülleri bu kanallar aracılığıyla cildin orta tabakasına uygulanır. Tedavinin amacı hücrelerin yenilenmesini sağlamaktır.  Ağrısız, en fazla 2 saat içerisinde gündelik yaşamınıza dönebileceğiniz, tüm cilt tiplerine uygun bir yöntemdir. Hızlı sonuç alabileceğiniz bu yöntem, Türkiye’de de pek çok özel klinikte uygulanmaktadır.

5. Platelet Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma (PRP) Uygulaması

Sizden alınan kan örneği, özel bir işleme tabi tutularak al ve akyuvarlarından ayrılır ve bu işlem sonucunda "Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma" (PRP) elde edilir. Peki, nedir bu platelet? Dokuların iyileşmesine ve kanın pıhtılaşmasına neden olan trombositin bir diğer adıdır. Dolayısıyla çatlağın olduğu bölgeye deri altından enjekte edilerek uygulanan PRP, bu bölgedeki dokunun onarımını hızlandırır. Yöntemin başarılı sonuçlar verdiği hekimler tarafından söylenmektedir.

Aslı Yazır serbest yazar ve çevirmendir.  Mesele, Virgül, Süper!, Elele, Marie Claire Türkiye ve Yacht Türkiye gibi dergilere makaleler yazmıştır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu