Çatlaklarınıza Veda Edin!

Çatlaklarınıza Veda Edin!

By Aslı Yazır for The Style Glossy

Kilo verdiniz ya da doğum yaptınız, her ikisi için de tebrikler! Ama cildinizde haritalar oluşturan şu çatlaklardan bir türlü kurtulamadınız. Yalnız değilsiniz! Ne de olsa, her üç kadından ikisi, aynı sorundan şikayetçi. Siz de çatlaklarını dert eden, eski halime nasıl dönerim sorusunun cevabını arayan çoğunluktansanız, pürüzsüz bir cildin hayal olmadığını bilin. Sizler için bu konuda tıbbi ve bitkisel tüm yöntemleri araştırdık. İşte yol rehberiniz:

1. Olası çatlak oluşumlarını engelleyin
Belli belirsiz de olsa çatlaklarınız var ama gebesiniz ya da diyet yapıyorsunuz ve çatlakların artıp belirginleşmesinden korkuyorsunuz. Hakkınız var, ne de olsa çatlaklardan kurtulmanın en kesin yolu hiç olmamasını sağlamak.

Öncelikle ani kilo değişimlerini beraberinde getirecek şok diyetlerden kaçınmalısınız. Bunun yerine, diyetisyen kontrolünde düzenli kilo verebileceğiniz bir diyeti tercih edin. Ani kilo vermek kadar almak da çatlak nedenidir, bu yüzden yeme alışkanlıklarınızı sağlıklı ve düzenli olacak şekilde değiştirin.

Gebe misiniz? Çatlakları kaderinizmiş gibi düşünmeyin. Gebelikte çatlak önleyici pek çok krem bulunuyor ancak tek başına krem elbette yeterli olmayacaktır. Nasıl beslendiğiniz de bir o kadar önemli. Beslenme alışkanlıklarınızı bebeğiniz ile kendinizin ihtiyaçları doğrultusunda, bir uzman kontrolünde düzenleyin. Aşırı kilo alımlarından ve gebelikte yapılan en büyük hatadan; hareketlerinizi kısıtlamaktan kaçının, eğer doktorunuz aksini söylemediyse tabii.

2. Krem ve bitkisel tedavi
Kolejen, elastin, vitamin E, A, C içeren çok sayıda krem piyasada mevcut. Fakat bu kremlerden memnun kalanlar kadar hiç etkisini görmedim diyenler de var. Etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olmadığından kesin bir sonuç alırım düşüncesiyle yola çıkmayın. Yine pek çok bitkisel karışım formülü, tedavi yöntemi olarak sunulmakta. Temel olarak saf zeytinyağı, avokado, badem, kayısı, havuç yağı gibi çeşitli yağların karışımları ile yapılan bu kremlerin çatlakları gidermede etkisi olur mu bilinmez ama cildinizi besleyeceği ve sürerken yapacağınız masaj ile kan dolaşımınızı hızlandıracağı kesin.

Ayrıca, E, A, C vitamini içeren besinler tüketerek, zeytinyağını mutfağınızın baş tacı yaparak cilde içeriden takviye sağlayabilirsiniz. Doğru beslenme ve egzersiz ile cildinizin daha esnek hale gelebileceğini ve dolayısıyla çatlak oluşumunu önleyebileceğini de unutmayın.

3. Lazer tedavisi
Pulse DYE Lazer (Boya Lazerleri), özellikle yeni oluşmuş kırmızı ve mor renkli çatlaklarda etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak ten renginiz esmerse, lazer tedavisiyle birlikte cildinizin lekelenme riskine karşı dikkatli olmalısınız. Cildin hem alt hem de üst tabakasına etki eden fraksiyonel lazer yöntemiyle ise çatlak alanlarında mikro ölçülerde yaralar oluşturulup bu alanlarda yeni hücre oluşumunun meydana gelmesi, böylelikle cildin kendini yenilemesi sağlanır. Her iki yöntem de ülkemizde uygulanmakta, doktorunuza danışarak sizin için uygun bir lazer tedavisini deneyebilirsiniz.

4. Derma-Terapi
Üzerinde 200’e yakın ince çelik iğne bulunan bir aletle ciltte mikro kanallar açılır; büyüme faktörleri, biomimetik peptid ve kök hücre formülleri bu kanallar aracılığıyla cildin orta tabakasına uygulanır. Tedavinin amacı hücrelerin yenilenmesini sağlamaktır.  Ağrısız, en fazla 2 saat içerisinde gündelik yaşamınıza dönebileceğiniz, tüm cilt tiplerine uygun bir yöntemdir. Hızlı sonuç alabileceğiniz bu yöntem, Türkiye’de de pek çok özel klinikte uygulanmaktadır.

5. Platelet Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma (PRP) Uygulaması

Sizden alınan kan örneği, özel bir işleme tabi tutularak al ve akyuvarlarından ayrılır ve bu işlem sonucunda "Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma" (PRP) elde edilir. Peki, nedir bu platelet? Dokuların iyileşmesine ve kanın pıhtılaşmasına neden olan trombositin bir diğer adıdır. Dolayısıyla çatlağın olduğu bölgeye deri altından enjekte edilerek uygulanan PRP, bu bölgedeki dokunun onarımını hızlandırır. Yöntemin başarılı sonuçlar verdiği hekimler tarafından söylenmektedir.

Aslı Yazır serbest yazar ve çevirmendir.  Mesele, Virgül, Süper!, Elele, Marie Claire Türkiye ve Yacht Türkiye gibi dergilere makaleler yazmıştır.

The Style Glossy
Bakım ve Güzellik

En İyi Güzellik Besinleri

En İyi Güzellik Besinleri

Cilt güzelliğinde tüketilen besinlerin önemli bir rolü vardır. Besinler vücudu içerden besledikleri gibi cildi de hem içten hem de dıştan besler. Bazı besinler vardır ki bunlar tam bir güzellik besinleridir. Siz de cilt, saç ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde olumlu etkiler yapan bu güzellik besinlerini öğünlerinizde ihmal etmeyin.   Beslenme yetersizlikleri besin eksiklikleri ciltte, saçlarda ve tırnaklarda olumsuz yönde değişikliklere neden olur....
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Yaşadığınız saç sorunlarını bertaraf etmek için yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey vardır. Aşağıdaki 8 öneriyi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.   Yastık kılıfınızı iyi seçin   Uyurken başınızı koyduğunuzun yastık kılıfını iyi seçin. İpek veya saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Bu yastık kılıfları saçlarınızdaki kırılmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kumaşlar yumuşaklığı ve...
Pep-Clean - Yeni Nesil Cilt Ve Makyaj Temizleme Mendili

Pep-Clean - Yeni Nesil Cilt Ve Makyaj Temizleme Mendili

PEP-CLEAN YENİ NESİL CİLT VE MAKYAJ TEMİZLEME MENDİLİ Cildini, günlük ve suya dayanıklı makyajını derinlemesine temizler Pratik ve çabuk etkilidir, saniyeler içinde istediğin sonuca ulaşabilirsin Mendil yapısı toz bırakmayan ve yapışkanlık hissi vermeyen bir dokuya sahiptir Mendil ambalajında kuru şekilde bekler, bu sebeple bakteri üretmez ve  hijyeniktir Sıkıştırılmış tablet mendil %100 doğal ve ağaç selülozundan üretilmiştir Taşıması cok kolay!...
İnternetten Alışverişlerinizi Ucuza Getirmenin En İyi 4 Yolu

İnternetten Alışverişlerinizi Ucuza Getirmenin En İyi 4 Yolu

İnternetten alışveriş yapmak artık hepimiz için olağan hale geldi. Birçoğumuz artık bunun da ötesine geçerek indirim kuponları, hediye çekleri ya da picodi-sale gibi indirimli ürünleri bir araya getiren siteleri kullanarak internetten alışverişlerinizi daha karşı ve ucuza getirmenin yollarını aramaktalar. Biz de Kadınlıkbilinci olarak sizler için araştırma yaptık. İşte internetten alışverişlerinizi ucuza getirmenin en iyi 4 yolu:   1. Fiyat karşılaştırma...
Bir Erkeğe Alınacak En Güzel Hediye

Bir Erkeğe Alınacak En Güzel Hediye

Eşlerimize hediye almak her zaman biz kadınlar için bir çıkmaz noktasıdır. Beğenilmeyeceğini düşünür ve ince ince, didik didik ederiz hediye alacağımız mağazayı ya da internet sitelerini. Erkekler genelde kıyafet ve benzeri şeyleri aslında pek önemsemezler, önemsedikleri kalıcılığı olan hediyelerdir. Örneğin bir tespih ya da bir yüzük olabilir tercih ettikleri. İşte bu yüzden GÜLGOLD’u ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Erkek arkadaşlarınıza,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu