Besin Alerjisi Ve Alerji Yapabilecek Besinler

Besin Alerjisi Ve Alerji Yapabilecek Besinler

Besin alerjisi alerjiyi tetikleyen alerjen besinin tüketilmesi sonucu başlar. Besin ilk alındığında hemen alerjik reaksiyon oluşmayabilir. Vücut zamanla histamin açığa çıkarır. Besin alerjileri her ne kadar çocuklarda daha yaygın olsa da yaşamın herhangi bir döneminde de gelişebilir.

 

Besin alerjisinin belirtileri

 

Besin alerjisinin belirtileri genelde besini aldıktan birkaç dakika ile birkaç saat arasında kendini gösterir. Genelde besin alerjisinin belirtileri aşağıdaki gibidir.

 

Kurdeşen
Ağız içinde kaşıntı ve yanma
Yüz, dil ve dudaklarda şişkinlik
Öksürük ve hırıltı
Kusma, ishal ve karın krampı
Boğazda şişkinlik ve ses tellerinde şişkinlik
Solunum zorluğu

 

Anafilaksi: Besin alerjilerinin şiddetli bir etki gösterdiği durumlarda anafilaksi durumu gelişebilir. Bu besine olan aşırı duyarlılıktır. Yaşamı tehdit eden bir seviyeye ulaşabilir. Hava yolları tıkanarak solunum zorluğu şiddetlenir, boğazda aşırı şişme olur ve kan basıncı düşer. Acil müdahale gerekir.

 

Oral alerji sendromu: Oral alerji sendromu sebze ve meyve gibi çiğ besiniere yönelik gelişen bir alerjidir. Çoğunlukla saman nezlesi olan kişilerde gelişir. Bu besinler genelde elma, dutgiller, kivi, domates, yeşilbiber ve kereviz olabilir. Dudak, dil ve boğazda şişkinlik, kaşıntı veya karıncalanma, gözlerde kaşıntı ve sulanma, burun akıntısı ve hapşırığa yol açabilir.

 

Besin alerjisi yapabilecek besinler


Fıstık:
Diğer besinlere göre yaşamı daha çok etkileyebilecek düzeyde alerjiye sebebiyet verebilir. Fıstık alerjisi olan insanlar arasında %25 - %50 si ceviz gibi kuru yemişlere de reaksiyon gösterebilirler.

 

Süt ve süt ürünleri: Süt alerjisi özellikle çocuklarda en yaygın alerji tipidir. Fakat süt alerjilerinin %80 i yaş ilerledikçe geçer. Süt alerjisi riskine karşı bebeklere mutlaka ilk 1 yıl anne sütü verilmelidir. İnek sütü 1 yıldan sonra verilebilir. İnek sütü alerjisine karşı emziren annelerin inek sütü içmekten kaçınmaları gerekir. Soya ürünleri tercih edilmelidir. Süt alerjisi laktoz intoleransı olup sindirim sistemini etkiler.

 

Yumurta: Yumurta özellikle çocuklarda sütten sonra en fazla alerjiye yol açan besindir. Genelde büyüdükçe geçer. Besin alerjisi olan çocuklarda hangi besinin alerjiye yol açtığı iyi tespit edilmelidir. Bunun için hekimin danışmanlığı önemlidir.

 

Kabuklu deniz ürünleri: Kabuklu deniz ürünlerine olan alerji genellikle yetişkinlik zamanında gelişir ve yaşam boyu sürer. Karides, yengeç, kerevit, istakoz gibi besinler alerjiye yol açabilir.

 

Ağaç yemişleri: Ceviz, badem, fındık gibi besinler alerjiye yol açabilir. Bu besinlere alerjisi olanlar bunları tüketmekten kaçınmalıdır. Dışarıda tüketilen besinler içerisinde bunlardan olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Soya ürünleri: Soya ürünlerine alerjisi olanlar aldıkları ürünlerin etiketlerine dikkat etmelidirler. Soya proteini ağırlıklı olarak ekmeklerde, kurabiyelerde, hazır çorbalarda, işlenmiş etlerde ve hazır yiyeceklerde bulunabilir. Soya ürünlerine olan alerji bebek ve çocuklarda daha yaygın olabilir.

 

Buğday: Buğday alerjisi buğdayda bulunan proteinlere gösterilen bir alerjik reaksiyondur. Buğdaya alerjisi olan insanlar genelde öteki tahılları ( arpa, yulaf, çavdar, mısır ve pirinç ) yiyebilirler. Buğday alerjisi genelde çocuklar arasında daha yaygındır ve sıklıkla büyüdükçe geçer.

 

Çölyak hastalığı ( otoimmün bozukluk ) olan kişilerde alerjik reaksiyonlar buğdayda bulunan gluten proteini tarafından tetiklenebilir. Bu kişilerde ishal, şişkinlik, kilo kaybı, kronik bitkinlik ve güçsüzlük belirtileri görülür.  Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu