Anormal Vajinal Akıntılar, Nedenleri, Teşhisi Ve Tedavisi

Anormal Vajinal Akıntılar, Nedenleri, Teşhisi Ve Tedavisi

Vajinal akıntı kadın üreme sisteminde önemli bir temizlik işlevi görür. Vajina ve serviksteki bezler tarafından yapılan sıvılar bakterileri ve ölü hücreleri dışarı taşırlar. Bu vajinanın temiz kalmasını sağlar ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Vajinal akıntılar çoğu zaman normaldir. Bu vajinal akıntıların miktarı, kokusu ve rengi değişebilir. Örneğin adet görürken ve emzirirken daha fazla vajinal akıntı olabilir. Kokusu da çeşitli durumlara göre, örneğin hamilelik döneminde farklı olabilir. Kişisel hijyenin iyi yapılmadığı durumlarda da vajinal akıntıların kokusu farklı olabilir.

 

Normalde vajinal akıntılardaki bu değişmeler bir sorun anlamına gelmez. Fakat bununla birlikte vajinal akıntıların kokusu, rengi normalden çok farklı görünüyorsa ve buna vajinal kaşıntı veya vajinal yanma eşlik ediyorsa bu bir vajinal enfeksiyonun veya başka bir durumun göstergesi olabilir.

 

Anormal vajinal akıntıların olası nedenleri nedir?

 

Vajinadaki normal bakteri dengesindeki herhangi bir değişme vajinal akıntıların kokusu, rengini, yapısını etkileyebilir. Aşağıdaki nedenler vajinal akıntıların dengesini bozarak anormal akıntılara neden olabilir.

 

Antibiyotikler ve steroid kullanımı

Bakteriyel vajinozis ( hamilelerde daha yaygın olan bir bakteriyel enfeksiyon )

Doğum kontrol hapları

Rahim ağzı kanseri

Klamidya veya bel soğukluğu ( cinsel yolla bulaşan hastalıklar )

Diyabet

Kokulu sabunlar veya losyonlar, banyo köpüğü

Ameliyat sonrası pelvik enfeksiyonu

Pelvik inflamatuar hastalık

Trichomoniasis ( Bir parazit enfeksiyonu )

Vajinal atrofi ( menopoz sürecinde vajina duvarının dışında kuruma ve incelme )

Vajinit ( Vjina çevresinde veya inde tahriş )

Mantar enfeksiyonu

 

Vajinal akıntı çeşitleri

 

Kanlı ve kahverengi vajinal akıntılar: Bu akıntılar düzensiz adet döngüsü veya rahim ağzı kanseri veya endometriyal kanserin bir göstergesi olabilir. Bu gibi durumlarda anormal vajinal akıntı ve pelvik ağrısı da görülebilir.

 

Bulutlu veya sarı renkte vajinal akıntılar: Bu tür vajinal akıntılar cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan bel soğukluğunun göstergesi olabilir. Bel soğukluğunda periyotlar arasında kanamalar, idrarı tutamama ve pelvik ağrısı görülebilir.

 

Kötü kokulu, sarımsı veya yeşilimsi, köpüklü vajinal akıntılar: Bu tür vajinal akıntılar Trichomoniasis enfeksiyonunun göstergesi olabilir. Bu durumda idrar yaparken ağrı ve kaşıntı oluşabilir.

 

Pembe vajinal akıntılar: Pembe renkli akıntılar rahim zarındaki döküntülerin göstergesi olabilir.

 

Kalın, beyaz akıntılar: Bu tür bir akıntı bir mantar enfeksiyonunun göstergesi olabilir. Bu durumda vulvada şişkinlik ve ağrı oluşabilir. Cinsel ilişki sırasında da kaşıntı ve ağrı oluşabilir.

 

Beyaz, gri veya sarı renkte balık kokulu akıntı: Bu tür bir vajinal akıntı bir bakteriyel enfeksiyonun göstergesi olabilir. Bu durumda vulva veya vajinada şişkinlik, kızarıklık, yanma veya kaşıntı oluşabilir.

 

Anormal vajinal akıntı teşhisi nasıl koyulur?

 

Hekim hastalık geçmişini soruşturur ve aşağıdaki soruları sorar. Bu bilgilere göre teşhis koymaya çalışır.

 

Anormal akıntılar ne zaman başladı?

Akıntıların rengi nedir?

Herhangi bir kokusu var mı?

Vajinada yanma, kaşıntı veya ağrı var mı?

 

Bunların yanında vajinal akıntı örneği alabilir ve bir pap testi yapabilir.

 

Anormal vajinal akıntılarda tedavi

 

Anormal vajinal akıntılarda tedavi sorunun nedenine göre değişir. Örneğin vainal akıntılar bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa bu genelde bir anti mantar ilacıyla tedavi edilir. Bakteriyel vajinozis antibiyotik haplar veya kremlerle tedavi edilir. Trichomoniasis ise genelde yine antibiyotikle tedavi edilir.

 

Anormal vajinal akıntılara neden olan vajinal enfeksiyonları önlemek için ipuçları

 

Vajina düzenli olarak hafif ve ılık suyla yıkanarak temiz tutulmalıdır.

Vajinada asla deodorant veya kokulu sabunlar kullanılmamalıdır. Ayrıca köpüklü küvet banyosu ve kadın spreylerinden kaçınmak gerekir.

Vajinal enfeksiyonu önlemek için tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra ( katı dışkı yapıldığında ) temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.

İç çamaşırlar %100 pamuklu olmalı ve çok sıkan giysilerden kaçınmak gerekir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu