Alerjiyi Tetikleyen En Yaygın Etkenler

Alerjiyi Tetikleyen En Yaygın Etkenler

Alerji vücudun çeşitli alerjenlere karşı gösterdikleri normal dışı tepkidir. Alerji yapan etkene karşı vücut savunma sistemini devreye sokarak tepki gösterir. Bu alerjik tepkiler hafif düzeyde olabileceği gibi yaşamı tehdit eder derecede de olabilir. Aşağıda alerjiyi tetikleyen en yaygın etkenler belirtilmiştir.


Polenler


Ağaçlar, çimenler ve yabani otlardan gelen polenlere maruz kalmak mevsimsel alerjileri ya da saman nezlesini tetikleyebilir. Belirtileri burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve sulanmadır. Tedavisinde reçeteli ilaçlar, otc ürünler ve iğne tedavisi uygulanır. Polenlerin tetiklediği alerjik durumlara engel olmak için rüzgarlı günlerde dışarı çıkmamak, pencereleri kapalı tutmak gerekir.


Hayvan salyası


Hayvan salyaları bazı insanlar için alerjiye sebep olabilir. Hayvanlarla temas hemen alerjik etkiye yol açmayabilir. Fakat zaman içinde hatta yıllar sonra kişi hayvanın salyalarına alerjik tepki gösterebilir.


Eğer evde evcil hayvan besleniyorsa evcil hayvan için evde ayrı bir yer ayırmalı veya en iyisi bahçe varsa bahçede saklamalıdır. Evcil hayvanın halılarda dolaşmasına mümkün olduğunca izin vermemeli ve halılar ve hayvanın temas ettiği yerler düzenli olarak yıkanmalı ve silinmelidir. Ayrıca evcil hayvanı da düzenli olarak yıkamak gerekir.


Toz böcekleri


Toz böcekleri mikroskobik organizmalardır ve evdeki tozlar içinde yaşarlar. Toz böcekleri yüksek nemli yerlerde ve insan ve hayvanların ölü cilt hücrelerinde gelişirler. Toz böcekleri evde her yerde olabilirler. Yataklar, yastıklar, kütüphane, dolaplar….Toz böceklerine karşı yatak, çarşaf ve yastık kılıfları sık sık yıkanmalı, evde çok toz alan yerler sık sık silinmelidir.


Böcek sokmaları


Böcek sokmalarına karşı alerjisi olan insanlar bu durumdan oldukça etkilenirler. Hatta bu durum yaşamı tehdit eden bir düzeye bile ulaşabilir. Böcek sokmalarının meydana getridiği alerjik tepkiler etkilenen yerde şişlik ve kızarıklık, mide bulantısı, bitkinlik, yüzde, ağızda ve boğazda şişme, baş dönmesi, nabızda artış ve kan basıncında hızlı bir düşme olabilir. Böcek ısırmalarına karşı alerjisi olan kişileri böyle bir durumda hemen doktora göstermek gerekir. bu kişilerin bir sonraki böcek ısırıklarına karşı aşılanmaları tavsiye edilir.


Küfler


Küfler alerjenleri üreten bir durumdur. Küflere dokunmak veya küfleri solumak duyarlı kimselerde alerjiyi tetikleyebilir. Küfler daha çok evde bodrum, banyo gibi yerlerde veya hava almayan yerlerde oluşabilir.


Besinler


Bazı besinler alerjik bünyeli kişilerde alerjiyi tetikleyebilir. Bu besinler arasında süt, kabuklu deniz mahsulleri, kuruyemişler, buğday en yaygın alerji yayabilecek besinlerdir. Besin alerjisi durumunda kişide sonlum problemleri, kusma, ishal, ağız çevresinde şişme olabilir. Besin alerjisine karşı hangi besinlerin alerjiye sebep oldukları iyi tespit edilerek, bu besinlerden kaçınmak gerekir.


Kauçuk maddeler


Kauçuk maddeler alerjiyi tetikleyebilecek etkenlerdir. Belirtileri ciltte döküntü, gözde tahriş, burun akıntısı, hırıltı, ciltte kaşıntı, solunum problemleri oluşabilir.


İlaç tedavisi


Bazı kişiler penisilin ve aspirin gibi bazı ilaç tedavilerine alerjik tepki gösterebilir. Gözlerde kaşıntı, tıkanma, ağız ve boğazda şişme olabilir. Bu tür ilaç tedavilerinden kaçınmak gerekir.


Kokular


Parfüm, kokulu deterjanlar gibi ürünlerin içeriğinde bulunan koku salan kimyasallar alerjik tepkiye sebep olabilir. Burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ortaya çıkabilir
.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu