Akut Bronşit, Belirtileri Ve Tedavisi

Akut Bronşit, Belirtileri Ve Tedavisi

Akut bronşit hastalığında akciğerlere hava taşıyan bölüm yani bronşlar iltihaplanmıştır. Başlangıçta üst solunum yollarında viral bir enfeksiyon gelişir. Daha sonra bu enfeksiyon akciğerlere hava taşıyan boruyu ve bronşları etkiler. Özellikle soğuk havalarda daha yaygın görülür. Çoğunlukla virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır. İnsandan insana damlacıklar yolu ile de bulaşır.


Akut bronşit riskini artıran durumlar nelerdir?

 

Hava kirliliği gibi durumlar, tozlu ve kirli çalışma ortamı da akut bronşit vakasını tetikleyebilmektedir. Ayrıca yorgunluk, halsizlik ve sağlıksız beslenme bu riski artırmaktadır.

 

Bronşit geçiren kişilerde durumun astım rahatsızlığına dönüşme ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıca akut bronşit vakasının zatürreye dönüşme riski de bulunmaktadır.

 

Akut bronşit vakaları sigara içen kişilerde daha fazla görülen bir durumdur. Çünkü sigara kişideki solunum yollarını tahriş eder. Ve bu bölge virüslere ve bakterilere daha hassas hale gelir.

 

Akut bronşitin belirtileri nelerdir?

 

Akut bronşit vakalarında öksürük, halsizlik, ateş, balgam, hırıltılı nefes alıp verme, nefes alırken zorlanma, nefes alırken ağrı hissetme, burun akıntısı, bel ve sırt ağrıları, üşüme, titreme gibi belirtiler görülmektedir.

 

Akut bronşitin tedavisi nasıldır?

 

Hastadaki hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulanır. Ayrıca antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastanın çok iyi dinlenmesi ve özellikle yatak istirahati önerilmektedir. Hastalığın astım ve zatürreye dönüşme ihtimali bulunduğu için bu belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi ve önlemler oldukça önemlidir.

 

Akut bronşit geçiren kişinin bol miktarda sıvı tüketmesi ve bulunduğu ortamın nemlendirilmesi hastalığın tedavisine olumlu katkı yapacaktır.

 

Akut bronşit vakalarına karşı bir önlem olarak özellikle soğuk kış aylarında çok kalabalık ve havasız ortamlarda bulunmamakta fayda vardır.

 

Hastalığın yaygın görüldüğü dönemlerde hasta kişilerle özelikle ten temasından ( özellikle el sıkışma ) kaçınılmalıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır.

 

Akut bronşitte acil durumlar nelerdir?

 

1. Nefes alıp vermede oldukça zorluk çekilmesi

2. Kanlı balgam gelmesi

3. Öksürüğün uzun süredir devam etmesi

4. Geçmeyen yüksek ateş olması

 

Bu durumlar acil vakalar olarak değerlendirilmelidir. Bu durumda fazla zaman geçirmeden hekime görünmek gerekecektir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu